Lapsevanemad saavad vaadata, kuidas internetis last kaitsta

Riigi Infosüsteemide Arenduskeskus
Pressiteade 17. märts 2009

Lapsevanemad saavad vaadata, kuidas internetis last kaitsta

Alates sellest nädalast on võimalik lehel http://lapsnetis.eesti.ee vaadata Kalev Pihli loengut, mis räägib lapsi internetis varistsevatest ohtudest ning lapsevanema võimalustest oma last võrgus liiklemisel aidata.

Loengut kuulanud Evelin Ilves tõdeb: „Enamik lapsevanemaid tunneb küll huvi, kellega ja kus nende laps oma vaba aega veedab. Kuid täna, kui internetis leiduvaist saitidest on saanud üks peamisi kohtumispaiku teismelistele, on vanemad, iseäranis Eesti lapsevanemad, oma valvsuse ja hoole minetanud."

Koolitaja Kalev Pihli sõnul on sellised loengud vajalikud, et tõsta lapsevanemate usku ja motivatsiooni uuesti ohjad võtta: Lapsevanemad, kes ei puutu infotehnoloogiaga väga palju kokku, võivad selle võimekust ja võimalusi üle hinnata ning alluvad seetõttu laste manipulatsioonile. Lisaks on vaja siiski lapsevanematele meenutada, et me keegi ei olnud 10-aastaselt täiskasvanud ja ei suutnud sellel tasemel otsuseid vastu võtta - millegipärast kipume oma lastest paremini arvama."

Evelin Ilvese sõnul on murettekitav, et võrreldes Euroopa Liidu keskmisega on Eesti lapsevanemad ühed kõige ükskõiksemad. „Kuid ei tohiks. Internetis varitseb sama palju ohte kui päriselus. Isegi, kui me seda otseselt ei adu, on nad seal ikkagi olemas. Parem, kui me sellega võimalikult vara arvestame, sest sealsed ohud pääsevad meie laste ligi määratult varem, kui need, mida tavaliselt pahaks oleme pidanud - narkootikumid ja alkohol. Kuidas internetis elatakse ja käitutakse, mida lapsevanem seal jälgima, kartma ja teadma
peaks - sellest Kalev Pihli loeng räägibki. Muuseas, hästi elavalt ja kaasakiskuvalt. Head vaatamist!"

Era-ja riigisektori 14 asutust korraldasid veebruaris ja märtsis neli nädalat kestva teavituskampaania „Sa kaitsed oma last päriselus. Tee seda ka internetis!". Nelja nädala jooksul näidati telekanalites üle 300 korra teleklippi, mis lapsevanematele meenutas, et internetis varitsevad ohud on sama reaalsed kui päriselus. Teavituse tarbeks lõime lehe http://lapsnetis.eesti.ee, mis jääb edaspidigi avatuks ning kuhu koonduvad lapsevanematele ja lastele olulised materjalid, kuidas muuta internet laste jaoks turvalisemaks.

Kampaaniat rahastas EL programm „Infoühiskonna teadlikkuse tõstmine", mille raames korraldatakse teavitusi riigi infosüsteemist, riigiportaalist Eesti.ee, ID-kaardist ja paljust muust.

Terv,
Katrin Pärgmäe
Riigi Infosüsteemide Arenduskeskus
Kommunikatsioonijuht
+3726630233
+37256623823

Haridus ja Noorteamet
Haridus- ja Teadusministeerium
Keelekümblusprogramm
Erasmus plus
Tagasikooli
Ivol
KIK