Kaasuskonkurss

Eestikeelne juhend
Konkursil osaleja valib kolme kaasuse hulgast lahendamiseks ühe. Kaasuse võib lahendada nii eesti kui ka vene keeles ning kaasuse lahendamiseks on õpilasel kaks erinevat võimalust.


Kaasuskonkurss
Kaasus tuleb lahendada justkui kohtus: esitades esmalt mõlema poole argumendid, sõnastades need kas kohtukõnena, kirjaliku nõudena või mõnel muul viisil, ning seejärel tuues välja kohtuniku otsuse ja argumentatsiooni. Kaasuse lahendusel peab seega olema kolm struktuuriosa: ühe poole argumendid, teise poole argumendid ning kohtuniku otsus. Kasuks tulevad viited Eesti Vabariigi põhiseadusele. Muude seaduste kasutamine siiski tingimata lisapunkte ei anna ning neile ei tasu ka liigselt keskenduda, et isiklikud mõtted ja sisemine õiglustunne ei jääks teisejärguliseks.
 
Kaasuskonkursi erikategooria
Kaasus tuleb lahendada mõnes loovas vormis: essee, luuletus, näidend, reportaaž, koomiks vms. Kaasuse lahendusel ei pea olema kindlat struktuuri ning seaduste kasutamine otseselt lisapunkte ei anna, kuid kui õpilane soovib neid oma töösse põimida, on see loomulikult lubatud. Töös peavad avalduma õpilase sisemine õiglustunne ning isiklikud mõtted. Erikategoorias hinnatakse töid ühes vanuserühmas: 9.–12. klassi õpilased. 

 

Mõlema variandi puhul ootame, et konkursil osaleja lahendaks kaasuses toodud olukordi peaasjalikult endaõiglustundest ja eetikast lähtudes. Teatavasti ongi õigus headuse ja õigluse kunst. 
Kaasuse lahendus võib olla maksimaalselt neli A4 lehekülge pikk (arvutikirjas, Times New Roman, kirjasuurus 12 punkti, 1,5-kordne reavahe). Konkursitööle tuleb märkida oma ees- ja perekonnanimi, kool, klass, kontaktandmed (e-posti aadress, kontakttelefon) ning juhendaja nimi. Võttes konkursist osa iseseisvalt, pole juhendaja nime tarvis märkida. Juhendajaks võib olla nii õpetaja kui ka lihtsalt õigusvaldkonnast huvitatud inimene.

Osalemiseks palume töö saata hiljemalt 15. novembriks 2015 e-posti aadressile See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud. või kirja teel Riigikohtusse (Lossi 17, Tartu 50093). Palume e-kirja teemareale või ümbrikule kirjutada märgusõna „Kaasuskonkurss“.
 
Iga vanusegrupi kolm paremat autorit ning nende juhendajad, samuti erikategooria võitja ja juhendaja on 14. jaanuaril 2016 palutud Tartusse, kus Riigikohtu esimees tublimaid vääriliselt tänab. 
Lisainfo http://www.riigikohus.ee/?id=1044

Информация на русском языке здесь:

http://www.riigikohus.ee/vfs/1922/2015_Vene_Juhend.pdf

 

 

Haridus ja Noorteamet
Haridus- ja Teadusministeerium
Keelekümblusprogramm
Erasmus plus
Tagasikooli
Ivol
KIK